Ako sa vysporiadať s náročnými svokrovcami
Hovorí sa, že prečo si niekoho vezmeš, vezmeš si jeho rodinu. Zatiaľ čo niektorí svokrovci sa stanú milovanými členmi vašej širšej rodiny, iní predstavujú výzvy. Zorientovať sa v týchto zložitostiach a zároveň zachovať jednotu vami vybranej rodiny, si vyžaduje zručnosť. Poďme preskúmať rôzne typy náročných svokrovcov a ako komunikovať so svojím manželským partnerom.
Prečo môžu byť vzťahy so svokrovcami také náročné?
Svokrovské vzťahy môžu byť ťažké, pretože vytvárajú napätie medzi minulosťou a prítomnosťou jedného z manželov. Ak má niekto pocit, že jeho manželský partner vždy stojí na strane ich rodičov, veci sa rýchlo zamotajú. Pre človeka, ktorého rodičia vytvárajú napätie, je veľmi ťažké vedieť, čo má robiť. Nakoniec je to ako keby ste si museli vybrať medzi dvoma časťami vašej rodiny. Bez ohľadu na to, čo robíte, niekto bude sklamaný. Je to ťažká situácia.
Rôzne typy náročných svokrovcov
Panovačná svokra
Janina svokra Anna trvá na tom, aby dohliadala na každý aspekt rodičovstva Jany a Petra. Neustále ponúka rodičovské rady a kritizuje jej voľby v disciplíne a kŕmení. Dokonca kritizuje aj meno dieťaťa. Často sa bez ohlásenia zastaví a prestaví zariadenie v detslej izbe alebo v kuchyni. Aj keď svoje vnúča miluje, jej neustále zasahovanie spôsobuje, že Jana a Peter sa ako rodičia cítia nerešpektovaní. Snažia sa vyvážiť úlohu Anny ako starej mamy so zachovaním svojej autonómie ako rodičov.
Uzavretý svokor
Kristianov svokor Leonard je v ich životoch Kristiána a jeho manželky Petry introvertná a vzdialená postava. Málokedy komunikuje s Kristiánom alebo jeho manželkou, svojou dcérou a zriedka sa zúčastňuje rodinných stretnutí. Vďaka tejto emocionálnej vzdialenosti sa Kristián cíti izolovaný od tejto strany rodiny. Leonardova rezervovanosť vytvára napätie počas rodinných udalostí. Kristián sa pýta, či urobil niečo, čím urazil alebo vylúčil Leonarda. Výzvou je tu podporovať pocit začlenenia bez toho, aby sme Leonarda ešte viacej podporovali v uzavretosti.
Kritizujúci svokrovci
Silvia a Samuel nesúhlasia s výberom kariéry Natálie a Rolanda. Počas rodinných stretnutí Silvia a Samuel často spochybňujú rozhodnutie "mladých" venovať sa umeleckej kariére. Robia kritické poznámky o nestabilite a nepraktickosti ich zvolených ciest. Tieto komentáre vyvolávajú v Natálii a Rolandovi pocity neistoty a vytvárajú napätie v ich manželstve. Výzva spočíva v zvládaní týchto pocitov pri nápore neustálej kritiky.
Monika a František často zistia, že Monikini rodičia rodičia, Eva a Daniel, zasahujú do ich financií. Ponúkajú im nevyžiadané rady a nútia ich, aby investovali spôsobom, s ktorým nie sú stotožnení. Dokonca bez povolenia investovali v mene Moniky a Františka. Tieto zásahy vytvárajú napätie, keďže sa Monika a František snažia zachovať si finančnú nezávislosť.

Čo robiť, keď sú problémom vaši rodičia
Výskum ukazuje, že najdôležitejšou vecou pre manželov pre vzťahy so svokrovcami je mať vytvorený "jednotný front". Aj keď vaši rodičia nedokážu zmeniť svoje správanie, váš manželský partner sa musí cítiť uprednostnený.
Vcíťte sa do svojho manželského partnera
Aj keby ste nevnímali veci tak zle, ako váš manželský partner, musíte mu prejaviť empatiu a usilovať sa pochopiť, aká ťažká je táto situácia pre neho. Keď sa váš partner cíti vnímaný a vypočuty, vaše manželstvo sa stane pevnejšie.
Držte spolu
Najdôležitejšou vecou pre vaše manželstvo je, aby ste vy a váš manželský partner uprednostňovali jeden druhého ako svoju vybranú rodinnú jednotku. Buďte si navzájom obhajcami a podporujte sa. Pri riešení problémov so svokrovcami prezentujte jednotný postoj. Vyšlete tým jasnú správu, že si obaja vážite svoj vzťah a budete spolupracovať na riešení konfliktov. Stanovuje to aj hranicu s vašimi rodičmi, ktorú váš manželský partner nemôže určiť sám.
Odlíšte svoju novú rodinu od svojej pôvodnej rodiny
Uprednostňovanie novej rodiny môže spôsobiť konflikt s vašou pôvodnou rodinou. Rozlišovanie medzi vašou pôvodnou a vami vybranou rodinou je prirodzenou súčasťou vytvárania vlastnej identity. Je to ťažké, ale je to dôležitá úloha pre zdravie vášho manželstva.
Prevezmite iniciatívu pri oznamovaní spoločne určených hraníc pre vašich rodičov
Váš manželský partner nemá taký vzťah, aký máte vy so svojimi rodičmi. Pravdepodobne by to spôsobilo viac problémov, keby mal on určiť hranice pre fungovanie s vašimi rodičmi. Môže to byť nepríjemné, ale vašou úlohou je prevziať vedenie. Pamätajte, že najdôležitejšie je, aby váš manželský partner cítil, že sa snažíte určiť hranice so svojím rodičom. Aj keď sa váš rodič nezmení, váš manželský partner potrebuje vedieť, že ste na jeho strane.

Čo robiť, ak sú problémom rodičia vášho manžela
Uvedomte si, že váš manžel je v ťažkej situácii
Bolo by skvelé, keby bol celý konflikt jednoznančný a mal by jednoduché a jasné riešenie. Aj keď sa to tak môže zdať vám, váš manželský partner to môže prežívať inak, lebo má s rodičmi iný a dlhší vzťah. Aj keď logicky vie, že sa vás musí zastať, môže to byť pre neho naozaj ťažké. Vcíťte sa do tohto problému, aj keď z vášho pohľadu existuje jednoduché riešenie.
Pokojne komunikujte o svojich pocitoch a potrebách
Je ťažké, keď vami lomcujú emócie. Pochopte, že tieto výzvy môžu byť emocionálne nabité pre vás oboch. Pomocou ja-výrokov vysvetlite čo najobjektívnejšie, čo prežívate a čo by ste chceli, aby sa zmenilo.
Požiadajte svojho manžela, aby uprednostnil svoju vybranú rodinu
Svoje rodiny si nevyberáme, ale manželského partnera áno. Jedným z dôvodov, prečo môže byť jednanie so svokrovcami také ťažké, je to, že lojalita musí byť rozdelená. Porozprávajte sa so svojím partnerom o tom, že sa ním musíte cítiť vyvolený/vyvolená a chránený/chránená.
Posilnite úsilie vášho manželského partnera vo vzťahu k rodičom
Keď sa váš manželský parrner rozhodne porozprávať sa s jeho rodičmi alebo požiada svojich rodičov o zmenu, nezabudnite za to vyjadriť výslovné uznanie. Aj keď máte pocit, že je to príliš málo alebo príliš neskoro, posilnite jeho/jej úsilie, aby v tom pokračoval/-a.