Štyri otázky, ktoré by ste si mali položiť, než sa rozvediete

Už dlho vám to neklape a premýšľate, či by nebolo lepšie rozviesť sa a vyriešiť to definitívne. Než ale podpíšete rozvodové papiere, mali by ste si najskôr odpovedať na nasledujúce otázky. Pomôžu vám zorientovať sa v situácii.

Skutočnosť, že na tom s manželstvom a jeho trvanlivosťou nie sme nijako ružovo, je chronicky známa. Každé druhé manželstvo skončí neúspešne a romantické predstavy o tom, že spolu pár strávi dlhý idylický život, patrí skôr do červenej knižnice.

Podľa výpočtov sociologičky Marty Vohlídalovej uverejnených pred piatimi rokmi v magazíne "Gender, rovnaké príležitosti, výzkum" medzi konkrétnymi dôvodmi rozvodu je na prvom mieste jednoznačne nevera, nasleduje nezáujem o rodinu a potom alkoholizmus jedného z partnerov.

V bezdetných manželstvách podávajú žiadosť o rozvod častejšie muži, inak sú iniciátorkami rozvodu častejšie ženy. Autorka tiež uvádza, že v súčasnej dobe sa partnerské vzťahy stále častejšie upínajú na hľadanie emocionálneho uspokojenia, preto sú krehkejšie a ľahšie zrušiteľné.

To potvrdzuje aj psychologička Marcela Vojířová: "Aj keď má aj v dvadsiatom storočí manželstvo stále svoj význam a predstavuje dôležitý záväzok, zároveň je tiež oveľa krehkejšie a zraniteľnejšie. Podľa môjho názoru našu situáciu najlepšie najlepšie vystihuje tvrdenie, podľa ktorého sme si zvykli pokazené veci skôr vyhadzovať než opravovať – a podobne sa chováme i v prípade manželstva. Pretože je to samozrejme oveľa komplikovanejšie a náročnejšie nájsť vo vzťahu kompromis a riešenie daného problému, mnoho párov radšej volí rozvod.

Možno ste aj vy v situácii, keď už so svojim vzťahom nie ste spokojní, ale zároveň si ešte nie ste istí, či je rozvod tým správnym a jediným riešením. "Skutočnosť, že začnete o rozvode hovoriť, alebo o ňom uvažovať, ešte nemusí znamenať, že ste naň skutočne pripravení, alebo že nie ste schopní vyriešiť svoju situáciu inak," hovorí psychologička.

Skúste si úprimne odpovedať na nasledujúce otázky, ktoré vám pomôžu ujasniť si situáciu a zorientovať sa vo svojich pocitoch. Možno zistíte, že má váš vzťah ešte nádej a schôdzku s rozvodovým právnikom môžete odsunúť na neskôr (prípadne úplne zrušiť):

1. Čo k svojmu partnerovi cítim?

Je to pravdepodobne najdôležitejšia otázka, na ktorú by ste si mali odpovedať v prvom rade. "Vzťah sa neustále vyvíja a je samozrejmé, že po dvadsiatich rokoch manželstva nebudú partneri pociťovať tú istú zamilovanosť ako na začiatku vzťahu. To však neznamená, že by ich city boli menej kvalitné. Vzťah sa iba presunul do inej fázy charakterizovanej napríklad úctou, toleranciou, dôverou a podobne", uvádza psychologička Vojířová.

Aj keď je to samozrejme ťažké, skúste odhliadnuť od problémov, ktoré aktuálne riešite a pozrieť sa na svoj vzťah ako na celok. Skutočne sa z neho vytratili všetky pozitívne city, alebo ste skôr vo vleku aktuálnych udalostí (napríklad nevery)? Odborníci tiež odporúčajú, aby ste si predstavili svoj vzťah za dlhšie časové obdobie, napríklad za rok, keď už súčasné problémy nebudú tak pálčivé. Dokážete si predstaviť, že by váš vzťah ďalej fungoval, alebo túto možnosť úplne zavrhujete?

2. Rozhodujem sa emotívne, alebo rozumovo?

Podľa sociologičky Marty Vohlídalovej sa rozpady vzťahov mladších ľudí, bezdetných párov a nezosobášených spolužití "jednoznačne viac prikláňajú k dôvodom, ktoré úzko súvisia s kvalitou vzťahu a emocionálnym uspokojením z partnerského vzťahu. Oproti tomu dlhšie partnerstvá, manželstvá alebo partnerstvá s deťmi sa podľa výpovedí ľudí rozpadajú oveľa častejšie z dôvodu výrazného konfliktného charakteru, ako je napr. nevera, alkoholizmus nebo násilie."

Skúste sa zamyslieť nad tým, či sa v prípade rozvodu rozhodujete emocionálne, alebo ide o rozumovú úvahu. Impulzívne rozhodnutia robené v hneve či pod vplyvom ďalších negatívnych emócií sú vždy problematické.

"Najmä ženy sa často sťažujú, že im ich partner nevenuje dostatok pozornosti a cítia z jeho strany ochladnutie. Začnú sa k nemu chovať rovnakým spôsobom a vzniká bludný kruh drobných konfliktov, nedorozumení a schválností, ktorý je ťažký prelomiť. Pri hlbšom rozhovore sa ale nakoniec ukáže, že jeden konkrétny dôvod k rozchodu vlastne neexistuje. Dôvodom je odcudznie a ochladnutí, ktoré ale pretrvávalo veľmi dlhú dobu, bez toho, aby ho partneri riešili," upozorňuje psychologička Vojířová.

3. Čo od rozvodu očakávam?

Rozvod nie je samospasiteľný a predstava, že sa ním vyriešia všetky vaše problémy a začnete znova ako čistý, nepopísaný list, je scestná, varuje psychologička. "V mnohých prípadoch je rozvod skutočne jedinou možnosťou a východiskom. Avšak aj vtedy je potrebné uvedomiť si, že problémy, ktoré k rozvodu viedli, nevznikli samy od seba a je nutné odhaliť príčinu. Inak je možné, že sa v ďalšom vzťahu budú v určitej obmene znovu opakovať."

Máte pocit, že problém je v typoch partnerov, ktorých si vyberáte? Potom je na mieste zistiť, čo vás vedie k tomu, aby ste opakovali stále rovnaký defektný vzorec. Je príčinou vašej krízy nevera? Zamyslite sa nad tým, či určitý impulz nevyšiel aj od vás (napríklad odmietavým správaním sa k partnerovi). Zmyslom nie je označiť vinníka súčasnej situácie, ale skôr prevencia opakovania rovnakých chýb.

4. Chcem to skutočne, alebo sa len vyhrážam?

Nie je to nič pekné, preto nie je jednoduché sami sebe priznať, že o rozvod vlastne v skutočnosti nestojíte, ale držíte vyhrážkami tohto typu svoj náprotivok v šachu. Zvažovanie variantu rozvodu by malo byť až tou poslednou možnosťou, ktorú vo vzťahu zvolíte. "Vyhrážanie sa rozvodom, ktoré vlastne nie je myslené vážne, je skôr ženskou špecialitou," súhlasí psychologička. "Nespokojné ženy tak niekedy ventilujú svoju frustráciu, zlosť alebo zúfalstvo, prípadne sa snažia získať nad svojim partnerom kontrolu."

Pokiaľ ale túto metódu používate, hráte sa s príslovečným ohňom. Veľmi ľahko sa môže stať, že vás jedného dňa vaša drahá polovička vezme za slovo a vaše vyhrážky začne premieňať na skutočnosť. A aj keby k tomu nedošlo, uvedomte si, že používaním podobného "kalibru" časom otupíte citlivosť svojho partnera a ten vás prestane brať vážne. Skutočne vážne problémy tak zaniknú v lavíne vyhrážok vzťahujúcich sa k banalitám. O rozvode by ste mali hovoriť iba a len v prípade, keď o ňom uvažujete ako o skutočnom riešení.

Autorka článku: Barbora Vajsejtlová
Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/rozvod-krach-manzelstvi.A150713_140630_vztahy-sex_pet